İkinci el otomobilde en çok satılan modeller


İkinci el araç dünyasında canlanmalar görülmeye başladı. Son zamanlarda özellikle piyasada sessizlik hakimken satış oranları aşağı yöne çekilmişti. Şubat ayı analizlerine göre online ikinci el araç ilan sayıları dikkat çeken bir ivme kazandı.

Rapora göre şubat ayında geçtiğimiz senenin aynı sürecine göre ilan adetlerinde yüzde 4, satış adetlerinde yüzde 35 artış görüldü. Öte yandan en hızlı satılan otomobil modelleri de açıklandı.

EN HIZLI SATILAN MODELLER

Şubat ayında verilere göre en hızlı satılan otomobil ortalama 37 gün ile Renault Clio oldu. Fiat Egea, Renault Megane ve Toyota Corolla gibi araçlar da çok satılan otomobiller arasında yer alıyor.

Bu markaların yerli üretim olması ve bu sebeple sunduğu fiyat avantajı, ürün gamının geniş olması ile beraber pazarı oluşturan müşteri profilinin çoğunluğuna hitap etmesi sebebiyle gerek sıfır gerekse ikinci el otomobil piyasa verilerinde en çok satılan araçlar arasında ön plana çıkıyor.

Önümüzdeki süreçte rekabetçi anlayışı ve iddialı modelleriyle dünya piyasasındaki etkisini artıran Çin menşeli markalar da bu tablonun üst sıralarında yer alabilir.

İŞTE YAKIT SEÇENEĞİNE GÖRE HIZLA SATILAN OTOMOBİLLER

Şubat ayı verilerinde dizel otomobiller en çok tercih edilen araçlar arasında ilk sırayı alsa da uzun dönem verilerinde benzinli araçların da yüksek oranda tercih edildiğini görüyoruz. Geçmiş yıllarda yakıt maliyetlerinin daha ekonomik bulunması sebebiyle özellikle dizel modeller sıkça tercih ediliyor, Türkiye pazarında ağırlıklı olarak dizel araçlar satışa sunuluyordu.

Bu sebeple ülkemizde bulunan özellikle 2000 model sonrası ikinci el otomobillerin pek çoğu dizel araçlardan oluşuyor.

Ancak emisyon azaltımı sebebiyle markaların dizel üretimini asgariye indirmesi, son yıllarda elektrikli araçların hızla hayatımıza entegre olması ve benzinli-dizel yakıt ve bakım maliyetlerindeki farkın ortadan kalkması sebebiyle bu tablo her geçen yıl değişmeye devam ediyor.

FİYATLAR NE DURUMDA?

Yeni yıl ile birlikte artan sıfır otomobil fiyatları ikinci el fiyatlarını da etkiledi. Ocak-mart arası dönemde ikinci el otomobil etiket fiyatlarında %2 ile 3 oranında artış gözlemliyoruz. Etiket fiyatlarında artış gözlemlenmesine rağmen, satış fiyatlarında ise artış oranı %1 civarında olduğundan, yatay seyrine devam ettiğini söylemek mümkün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x