Sıcak Gelişme: Hacklenen Kripto Borsası Önemli Açıklamalar Yaptı!

Bugün piyasa CoinEx kripto borsasının şüpheli hack saldırısı haberini aldı. Bu saldırıda hacker’ların 27 milyon dolar değerinde kriptoyu boşalttığı iddiaları gündeme geldi. Bir son dakika gelişmesinde CoinEx, saldırıyı doğruladı ve açıklama yaptı.

CoinEx, bugün hacker’ların saldırısına uğradı

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, bugün bir CoinEx sıcak cüzdanında olağandışı hareketler gerçekleşti. Kripto borsasının ekibi bunu “anormal para çekme işlemleri” olarak tanımladı. Bu cüzdan, daha önce hiçbir geçmişi olmayan bir cüzdana 27 milyon dolarlık çeşitli tokenler aktardı. Bu da güvenlik uzmanlarının borsanın saldırıya uğradığından şüphelenmesine yol açtı. Blockchain güvenlik platformu Cyvers Alerts, kayıpların yaklaşık 27 milyon dolar olduğunu tahmin etti.

TSİ yaklaşık 16:21’de, bilinen bir CoinEx sıcak cüzdanı, o sırada 7,9 milyon dolar değerinde olan yaklaşık 4.947 ETH’yi bir Ethereum hesabına aktardı. Alıcı hesabın bu işlemden önce herhangi bir geçmişi yoktu. Bu işlemden hemen sonra, CoinEx sıcak cüzdanı aynı adrese büyük miktarlarda token aktarmaya başladı. Bunlar arasında yaklaşık 408.741 DAI, 2,7 milyon Graph (GRT), 29.158 Uniswap (UNI) ve diğer birçok token cüzdandan transfer edildi. Blockchain güvenlik firması PeckShield de kripto çıkışlaını “şüpheli” olarak bildirdi. CryptoQuant araştırma başkanı Julio Moreno da CoinEx cüzdanının davranışının “garip” olduğunu söyledi. Çünkü ETH rezervlerinin “şu anda temelde sıfır ETH olduğunu” iddia etti.

Ethereum Borsa Reservi. Kaynak: CryptoQuant

Kripto borsası saldırıyı doğruladı ve açıklama yaptı

İlerleyen saatlerde CoinEx, sosyal medya platformu X’te şüpheli para çekme işlemleri yaşadığını doğruladı. Kripto borsası “Risk Kontrol Sistemimiz, CoinEx’in borsa varlıklarını saklamak için kullanılan birkaç sıcak cüzdan adresinden anormal para çekme işlemleri tespit etti” dedi. Borsa, ne olduğunu belirlemek için “özel bir soruşturma ekibi” atandığını da sözlerine ekledi.

CoinEx ekibi ayrıca, çekilen kriptonun borsanın toplam rezervlerinin küçük bir kısmı olduğunu belirtti. Buna ek olarak, kullanıcıların “bu ihlal nedeniyle uğradıkları kayıplar için % 100 tazminat alacağını” kaydetti. Bu bağlamda CoinEx, açıklamasında şunları belirtti:

Ön değerlendirmeler ETH, TRON ve MATIC’i içeren yetkisiz işlemlere işaret ediyor. Kaybın kesin miktarı halen belirlenmedi. Ancak, etkilenen fon CoinEx’in toplam varlığının sadece çok küçük bir kısmını oluşturuyor. Tüm kullanıcıları temin ediyoruz: Varlıklarınız güvende ve dokunulmamıştır. Etkilenen taraflar, bu ihlalden kaynaklanan herhangi bir kayıp için %100 tazminat alacaktır. Daha fazla güvenlik için, para yatırma ve çekme hizmetleri geçici olarak askıya alınmıştır ve kapsamlı bir incelemeden sonra devam edecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x