Canan Nacar, İstanbul sokaklarında şahit olduğu tehlikeler karşısında yakın savunma dersleri almaya karar verdi, detayları PD’ye anlattı

Feramuz ERDİN Yazdı…

Kadına veya daha da ötesi, erkeğe göre daha savunmasız olan kadın, çocuk ve engellilere karşı uygulanan şiddet olayları bir asayiş ve aynı zamanda toplumsal bir etik sorunudur.

MEŞRU MÜDAFAA HAKTIR

Türk Ceza Kanunu 25. madde, meşru müdafaa hakkını düzenlemektedir. Buna göre, kendisine veya başkasına yönelik bir saldırıyı, kişi, saldırganın saldırısını savuşturmak için gerekli olan orantılı savunmayı yaparak sonlandırma hakkına sahiptir. Bu savunma, saldırının etkisini ortadan kaldırmak veya azaltmak amacıyla yapılabilir.

KRAV MAGA SAVUNMA TAKTİĞİ

Krav Maga aralarında sayı veya sıklet farkı bulunan saldırgan(lar) ile mağdur arasındaki bu dezavantajı ortadan kaldıran; elinin altındaki dergi, ilaç kutusu, kalem, kürdan gibi en basit şeyleri dahi silah olarak kullanmasını öğreten ve saldırganın en az eforla etkisiz hale getirilmesini sağlayan bir savunma yöntemidir. Ani bir saldırıdan en az hasarla kurtulma esasına dayanır.

Basit ve etkili oluşu nedeniyle özellikle kadınlar arasında çok rağbet görmektedir.

BEYAZ YAKALI CANAN’IN ARTIK KİMSEDEN KORKUSU YOK

Canan Nacar evli ve çocuklu bir mimar. Çalışma hayatının çoğunu bir beyaz yakalı olarak plazalarda geçirmiş birisi. Eşi de kendisi gibi bir beyaz yakalı.

Canan, Bağdat Caddesindeki evine gidip gelirken karşı karşıya kalacağı tehlikeleri gözlemlemiş ve hem kendisini hem de çocuklarını korumak için yakın savunma eğitimi almaya karar vermiş. Bugün çıplak elle savunma yapabilecek ve bir insanı bu şekilde öldürebilecek eğitime sahip. Hatta şimdi kendisi de hoca olarak eğitim verebilecek bir seviyeye gelmiş durumda.

Krav Maga eğitimi aldıktan sonra stadyum önünde, rakip takımın armasını taşıyor diye kendisine saldıran bir erkek taraftar grubunu tek başına dağıtmışlığı var. Göztepe Parkında kendisine bıçak çeken tinercinin son halini ise haberin sunumundaki videoda net olarak görebilirsiniz! Sanırım o şahsın normal olarak yürümesi için günler geçmesi gerekmiştir?

KADINA ŞİDDETE KARŞI CUMHURBAŞKANLIĞI GENELGESİ

Kadına şiddete karşı geçen hafta yayınlanan 2023/16 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi bir takım yeni düzenlemelere gitmiş olsa da çocuklar, engelliler ve yaşlılar gibi aile içi şiddetin tamamını kapsamadığı için bu yönüyle tamamlanmaya muhtaçtır.

Ayrıca cezaların artırılması ve çeşitlendirilmesi ile infaz sisteminin etkili hale getirilmesi aile içi şiddete karşı daha etkili bir yöntem olarak tanımlanabilir.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir