ABD’den Gazze’de ateşkes açıklaması: Süreç aceleye getirildi

ABD, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve 90 ülke tarafından sunulan ve İsrail’in saldırısı altındaki Gazze’de acil ateşkes talep eden karar tasarısını veto etmesiyle ilgili açıklama yaptı.

Açıklamayı yapan ABD’nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Büyükelçi Robert Wood, “Maalesef önerilerimizin neredeyse tamamı göz ardı edildi. Ve bu aceleye getirilmiş sürecin sonucu, gerçeklikten kopuk, ibreyi somut bir şekilde ileriye doğru hareket ettirmeyen dengesiz bir karar tasarısı oldu. Bu nedenle maalesef destekleyemedik” dedi.

‘KOŞULSUZ ATEŞKES ÇAĞRISI BELKİ DE EN GERÇEK DIŞI OLANI’

DHA’nın haberine göre, Büyükelçi Robert Wood ayrıca karar metninde Hamas ve 7 Ekim saldırısıyla ilgili ‘kınama’ dilinin kullanılmadığını belirterek karardaki ateşkes çağrısını “Belki de en gerçek dışı olanı, bu kararın koşulsuz ateşkes çağrısını içermesidir” sözleriyle eleştirdi. Woods, Gazze’de ateşkesin Hamas’ın yeniden güçlendireceğini savundu.

Rusya, Çin, Fransa, Japonya, Arnavutluk, BAE, Brezilya, Ekvador, Gabon, Gana, İsviçre, Malta ve Mozambik’in ‘evet’ oyu verdiği, İngiltere’nin çekimser kaldığı karar tasarısı, ABD’nin oyuyla veto edilerek 8 Aralık Cuma günü yapılan oylamada BMGK tarafından benimsenmedi.

MAHMUD ABBAS: ABD’NİN VETOSU ONU İSRAİL’İN SUÇ ORTAĞI YAPIYOR

Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas da ABD’nin Gazze’de ateşkes talebinde bulunan karar tasarısını veto etmesi hakkında açıklama yaptı. Abbas, ABD’nin kararı veto etmesinin ülkeyi İsrail’in savaş suçlarının ortağı haline getirdiğini söyledi.

Reuters’ın haberine göre, Filistin Yönetimi’nden yapılan açıklamada, Abbas’ın ABD’yi Gazze Şeridi’ndeki Filistinli çocuk, kadın ve yaşlıların kanının dökülmesinden sorumlu tuttuğu da ifade edildi. (DIŞ HABERLER)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*